پنجشنبه ، 28 شهريور ، 1398
جستجو
RSS

یادداشت ها
کد خبر: 143   |  دفعات بازدید : 1606   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

یادداشت دکتر نهاوندیان در حاشیه سفر رییس جمهور چین به ایران

02 بهمن, 1394 22:04

 چین قهرمان ریشه کنی فقر در هزاره سوم - تجربه چین برای آنان که علاقمند به محرومیت زدایی هستند درس آموز است.

سفر رییس جمهور چین به ایران و منطقه ما ، باعث شده است که توجه بسیاری به امکانات سرمایه گذاری چین جلب شود. صندوق سرمایه گذاری ملی چین هم اکنون ذخایری معادل 750 میلیارد دلار دارد و حتی شرکت های اروپایی هم در تصمیمات سرمایه گذاری و مشارکت خود ، مایل به استفاده از خطوط اعتباری چین هستند.

اما مهم تر از استفاده از سرمایه چین ، استفاده از تجربه چین است. پاسخ به این سوال که چین (و همچنین هند) که در چهار دهه قبل ، از فقر و گرسنگی گسترده رنج می بردند چگونه توانستند قهرمان ریشه کنی فقر در هزاره سوم شوند و بیش از دو دهه رشد تولید بیش از 10 درصد را تجربه کنند ،می تواند برای آنان که علاقمند به رشد پایدار ، محرومیت زدایی و کاهش آسیب پذیری اقتصادی هستند درس آموز باشد.

چین با عبرت از تجربه های تلخ تضییع منابع در اقتصاد متمرکز دولتی و آزاد کردن فکر و منابع خود از بینش زمینگیر اقتصاد کمونیستی ، بدون آنکه به نفوذ سیاسی خارجی میدان بدهد ، فضا را برای بخش خصوصی باز کرد ، از سرمایه گذاری و حضور شرکت های خارجی استقبال کرد و تولید خود را با استفاده از تکنولوژی مناسب خارجی متناسب با بازار صادراتی شکل داد و مرتبا بر سهم خود در فناوری و بازار افزود.

چین جدید با وجود آنکه در مسائل منطقه ای و جهانی ، موضع سیاسی مستقل خود را حفظ کرد ولی در دوره توسعه خود با اولویت گذاری هدفمند ، از تنش های بی حاصل دوری جست تا بتواند به جایگاه اثرگذار کنونی دست یابد و به یک قدرت جهانی غیر قابل انکار تبدیل شود.

ارزیابی و درس آموزی از تجربه چین برای ما نیز در فصل جدید مناسبات جهانی ایران بایسته و پر سود است.

 

نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت