پنجشنبه ، 28 شهريور ، 1398
جستجو
RSS

یادداشت ها
کد خبر: 145   |  دفعات بازدید : 1709   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

یادداشت دکتر نهاوندیان برای سرمقاله امروز روزنامه ایران

11 بهمن, 1394 10:35

نخستین سفر اروپائی رئیس جمهور کشورمان که پس از 17 سال و به طور معنی داری پس از سفر رئیس جمهور چین به تهران صورت گرفت  ، جلوه ای از عزت و سربلندی ایران را به نمایش گذاشت . مسئولان دولتی در هر دو کشور ایتالیا  و فرانسه تلاش کردند در ترتیبات و تشریفات سفر ، بیشترین احترام را به نماینده ملت ایران نشان دهند و مدیران اقتصادی شرکتهای اروپایی ، در تفاهم ها و قراردادهای چند ده میلیارد یوروئی کوشیدند که اهتمام خود در توجه به اولویت های اقتصاد ایران و مشارکت در توسعه توان ملی و ایجاد فرصتهای اشتغال و تولید و صادرات ایران را با امضاء خود ثابت کنند . 

همه ایرانیانی که در این سفر بودند چه مسئولان دولتی و چه اعضاء کاروان یکصد نفره فعالان اقتصادی و چه ایرانیان مقیم اروپا که در جلسات دیدار با رئیس جمهور حاضر شدند ، نه فقط در آداب و تشریفات ، بلکه در نگاه و کلام و عمل طرفهای اروپائی ، تغییر را دیدند و احساس احترام به عظمت ملت ایران در دستیابی عزتمندانه به حقوق خود را چشیدند و به ایرانی بودن خود بالیدند . 

این سفر که حاصل یک برنامه دوساله بود ، فرصتی شد تا اروپائیان به جای لحن نقد و نصیحت و تهدید و تحریم  ، به تمجید و تکریم ایران و ایرانی بپردازند و در مسائل منطقه با ایرانیان به مشورت بنشینند و برای حل مسائل فرهنگی و سیاسی و امنیتی منطقه و جهان به پیام صلح و رشد و استقلال ایران اسلامی گوش فرا دهند.

این گام افتخار آفرین ، اگرچه در فرجام برجام بدست آمد ،  اما تنها آغاز یک راه بلند است . پرچم افتخار ایران که در این سفر به اهتزاز درآمد باید در عرصه های مختلف مراودات اقتصادی و سیاسی و فرهنگی در اهتزاز باقی بماند . تداوم این حضور عزتمندانه باید در احترام به هر ایرانی در همه فرودگاه ها و شهرهای جهان تجلی یابد و با حضور تولیدات با کیفیت ایرانی در بازارهای جهان استمرار پیدا کند . زمانی ما می توانیم مردم جهان را به تامل در الگوی زندگی خود فرابخوانیم که نشانه های توفیق خود در رشد معنوی و اقتصادی و سیاسی جامعه را به آنها نشان داده باشیم . 

سرافرازی ایران در صحنه های جهانی ، ویژه شخص و گروه خاصی نیست . این سربلندی از آن همه ایرانیان و دوستداران ایران اسلامی است . عزت و سرافرازی تنها با انسجام ، انضباط و تلاش پیگیر می تواند تداوم یابد. فرصت حضور گسترده تر در عرصه بین المللی را ، صحنه وحدت و همت ملی کنیم تا شیرینی این عزت ، همگانی و همیشگی شود . 

نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت