پنجشنبه ، 23 آبان ، 1398
جستجو
RSS

یادداشت ها
کد خبر: 166   |  دفعات بازدید : 1716   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

یاری و مسئولیت پذیری همگانی ؛ اصلی ترین رمز پیشرفت

25 فروردين, 1395 17:51

 

دیپلماسی فعال اقتصادی و سیاسی ایران ، بار دیگر نگاهها را به سوی تهران برگردانده است و سفر سران و مسئولان کشورها به ایران را خبر روز کرده است . 

دو روز پيش، رئیس جمهور قزاقستان ،کشور پهناور و پر درآمد آسیای مرکزی در تهران بود که شاهد امضاء 66 سند بین دو کشور باشد و ديروز نخست وزیر ایتالیا دوازدهمین اقتصاد بزرگ دنیاى و پنجمین اقتصاد اروپا در فاصله کمتر از سه ماه از سفر اروپائی دکتر روحانی با هیئتی 250 نفره از کارآفرینان و مدیران اقتصادی آن کشور به تهران آمد که اجرای تفاهم نامه ها و قراردادها را پیگیری کند و به عنوان با ثبات ترین کشور منطقه به مشورت با ایران برای تحقق صلح و ثبات بنشیند .

شنبه آینده هم مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا در سفری بی سابقه با 7 کمیسیونر اروپائی به تهران می آید تا در حوزه های گوناگون ، همکاری گسترده با ایران را پی بگیرد .

در همه این دیدارها دو هدف اصلی محور صحبت هاست . نخست شکوفائی و مقاوم سازی اقتصاد ایران برای تقویت توان داخلی و برگشت ناپذیر کردن تحریم ها با استفاده از فرصت های بین المللی و دوم گسترش امنیت و صلح در منطقه و مقابله با تروریسم و افراطی گری که پیش از جان مسلمانان و انسانهای بیگناه ، نام و پیام و آبروی اسلام را هدف گرفته است .

تفاهم نامه ها و قراردادهای اقتصادی درون زا و برون نگر که در این دیدارها امضاء می شود برای آن است که از اینچه برون تا بندر امام و از چابهار تا بازرگان و از بوکان تا بیرجند زمینه شغل و تولید فراهم کند و از پتروشیمی و صنعت و کشاورزی گرفته تا روباتیک و نانو و گردشگری سلامت ، بازارهای صادراتی را به روی ایران بگشاید .

دستاورد این تلاشهای شبانه روزی باید در رشد کشور و حل مشکل اشتغال جوانان دیده شود و این همه ، جز با یاری و مسئولیت پذیری همگان به دست نمی آید. امروز هر ایرانی باید در گوش هموطنی دیگر زمزمه کند :
بی همگان به سر شود ، بی تو به سر نمی شود .
با هم ، پر بها و توانائیم و بی هم ، تنها و تهی .
این اصلی ترین رمز پیشرفت است . 


محمد نهاوندیان.
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت