جمعه ، 15 آذر ، 1398
جستجو
RSS

یادداشت ها
کد خبر: 172   |  دفعات بازدید : 1679   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

آنها که دینداری را در خردورزی و خدمت به خلق خدا می‌جستند

30 ارديبهشت, 1395 16:30
در سفر کرمان فرصت مغتنمی پیش آمد برای دیدار با پهلوان عطا احمدی، معلّم وارسته، استوار و سرافراز که نشان پر افتخار ساختن 250 (دویست‌وپنجاه) مدرسه را در کارنامه زندگی پر بار خود دارد.
روحانی فرهیخته و فروتن، آقای دعائی، اسباب خیر شد و سرزده و بی‌هماهنگی قبلی ما را به خانه او برد. خانه که نه، اتاقی کوچک که به‌صورت اجاره‌نشین در آن زندگی می‌کند. خانة خودش را هم به یاد همسر مرحومه‌اش مدرسه کرده و به کودکان کرمانی هدیه کرده است. در تک پیراهن سپید و لباس ساده‌اش با ظرفی از خرمای بم از ما پذیرایی کرد. سن طولانی او در استواری قامت و استحکام کلامش هیچ اثری نگذاشته است. با تواضع و ادب ولی با اعتمادبه‌نفس سخن می‌گفت: از معنویت، از ضرورت کنار گذاشتن اختلافات بیهوده، از رسیدگی به نیازهای جوانان و مبارزه با فسادهای مالی ادارات.بسیاری از مسئولان امروز استان، شاگردان قدیمی او بوده‌اند که چندی پیش نیز، باز به یاد دوران خوشه‌چینی از خرمن دانش و اخلاق او، دوباره کلاسی آراسته‌اند و ساعتی پای درس او نشسته‌‌اند.
صدها مدرسه‌ای که به همّت او ساخته شده است، بر پایه اعتماد مردان و زنان خیّری بوده است که دهها میلیارد تومان در اختیار مردی گذاشته‌اند که روزگار خود را با حقوق بازنشستگی دوران معلّمی خود می‌گذراند و با زاهدانه‌ترین زندگی، سرزنده و بانشاط هنوز در کار ساختن معبد ایمان و علم و عمل است.
دیدار پهلوان عطا، خاطرات درس‌آموزی از محضر مردان میدان انسان‌سازی، استاد روزبه و علامه کرباسچیان را زنده کرد که با زندگی خود ـ و نه تنها با لفظ و اندرز ـ درس پارسایی و دانایی می‌دادند و دینداری را در خردورزی و خدمت به خلق خدا می‌جستند و می‌یافتند. حاصل آن تلاشهای صادقانه، پروردن روحهای بزرگی است که هر جا که هستند، ستونی در معماری جامعة اسلامیمان شده‌اند و فروتنانه باری را به دوش کشیده‌اند.
در مسیر خانة معلم پهلوان، دیدم که خیابانی را به نام او کرده‌اند و اگرچه بازنشستگی زودهنگام او، خود حاصل نامهربانی در یک دوره زمانی بوده است ولی دیگران قدر شناخته‌اند و تکریم کرده‌اند و مردم هم با سرمایه اعتماد خود نشان داده‌اند که خلوص و صداقت را می‌شناسند و همّت‌های بلند را با سخاوت پاس می‌دارند.
چه بوستان پر گلی خواهد شد ایران ما، زمانی که در جای جای آن، چنین باغبانان عاشقی، راست‌قامت و فروتن، به‌ کار آموزش و پرورش نونهالان این سرزمین ایستاده باشند و چه غوغایی از ایمان و تلاش و سازندگی بر پا خواهد شد زمانی که ما همه قدر معلّمان را در این مدرسة بزرگ ایران بدانیم و بتوانیم ذهنشان را از غم سامان زندگی آسوده کنیم تا غمی جز دغدغه تربیت گلهای ایران برایشان نماند.
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت