جمعه ، 15 آذر ، 1398
جستجو
RSS

یادداشت ها
کد خبر: 223   |  دفعات بازدید : 1695   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

نیاز به هشیاری در فرهنگ عمومی و مدیریتی

30 بهمن, 1395 17:12
حوادث طبیعی و سوانح فنی و رنج و خسارتی که در پی آن حاصل می شود ، همچون هجوم ریزگردها و سیل در خوزستان و فارس و نارسائی در آمادگیها و تدارکات فنی و مدیریتی که به مردم عزیزمان در شهر و روستا آسیب می رساند و همه هم میهنان را نگران و آزرده می کند ، جز آنکه باید عزم ما را بر امداد رسانی فوری و بسیج همه امکانات برای رفع آسیب ها جدی تر کند ، در کنار آن باید به یک هشیاری و بیداری در فرهنگ عمومی و مدیریتی ما هم بینجامد. باید از خود بپرسیم برای پیشگیری از حوادث و آسیب های امروز ، کدام تصمیم زیرساختی و دراز مدت بود که به موقع نگرفتیم و امروز هم کدام اقدام بلند مدت است که اگر در هجوم فورّیتها و روزمرّگیها مورد غفلت واقع شود ، در حوادث ده سال و بیست سال بعد ، نسل آینده ما را به سبب عدم پیش بینی و اقدام به موقع نخواهد بخشید ؟
اگر می خواهیم ما را "جامعه کوتاه مدت " لقب ندهند و اگر می خواهیم فرصت سوزی ها پایان پذیرد ، باید نه از ریشه یابی حوادث امروز در تصمیمات دیروزمان بگریزیم و نه با فرافکنی و مقصرجوئی های لحظه ای ، فرصت توجه به ضرورت هماهنگی و انسجام اجرائی و شفافیت مسئولیت ها را از دست دهیم . در کنار تصمیمات اجرائی فوری و اطلاع رسانی و مدیریت بحران ، به این سئوالات ریشه ای مردم هم باید پاسخ داده شود که بحران ریزگردها در کشورهای همسایه و در داخل کشور در چه سالی شناسائی شد و از آن زمان به بعد چه تدابیری اندیشیده شد و چه اقداماتی صورت گرفت ؟ بودجه و امکانات شرکت توانیر و توان ساختار مدیریتی آن در نگهداری و بروز رسانی تجهیزات تولید و انتقال نیرو از چه سالی آسیب دید ، درآمدهای آن کجا رفت و ریشه نارسائی ها در بکارگیری وسائل و فناوری نوین برای مقابله با عوارض جدید  طبیعی  کجا بود ؟
اگر می خواهیم آینده همچون گذشته نباشد ، باید گذشته و تصمیمات خودمان را منصفانه و منتقدانه ارزیابی کنیم ، درس بگیریم و به کار ببندیم .
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت