جمعه ، 15 آذر ، 1398
جستجو
آرشیو موضوعی
RSS

مصاحبه و سخنرانی ها
کد خبر: 50   |  دفعات بازدید : 3766   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

14 دي, 1392 14:03
پیام انقلاب اسلامی جز احیای اخلاق نبود. پیام نبی اکرم جز احیای مکارم اخلاقی نبود، انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق.
این جای حسرت دارد که دسیسه‌های دشمن توانسته باشد نقش پرچمداری آموزه‌های اخلاقی ما را کمرنگ کند و با انواع تصویرسازی‌های کاذب و دروغ‌پردازی‌های چند لایه بتوانند برچسب‌های ناچسب ضد اخلاقی به ما بزنند و ایران را مروج خشونت معرفی کنند. پیامی که ملت ایران با اقبال به گفتمان اعتدال در انتخابات صادر کرد، به سرعت آفاق جهانی را در نوردید. تصویب قطعنامة پیشنهادی آقای دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد که ایران اسلامی سخن دلپذیر دارد و در جهانِ دل‌های سخن‌پذیر هم فراوان است. ما باید هنر ارائة ارزش‌های اصیل خود را به کار ببندیم.


بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله رب العالمين

گرچه فصل زمستان است، اما وارد ربیع‌الاول شده و بهاری نو را در پیش داریم. این مسئولیت جدید این سازمان بسیار مهم و محترم ان‌شاءالله با مدیریت آقای ابراهیمی، بهاری را آغاز کند در پی بهاران گذشته. از تلاش‌های آقای خرمشاد باید فراوان تشکر کرد که همچنان که خودشان اشاره کردند، در پی گام‌های بلندی که مسئولان و مدیران قبلی این سازمان برداشته‌اند، سازمان را جلو برده‌اند. امیدواریم این بهار نو ما را به هدف نزدیک‌تر کند. چون تلاش‌های خالصانه و عالمانة حضرت
آیت‌الله تسخیری و همچنین مدیران دیگر این سازمان آقایان محمدی عراقی و مصطفویان را شاهد بوده‌ام، لازم می‌دانم تقدیر و ذکر خیر کنم و برای همة آنها آرزوی مزید توفیق کنیم و با این مجلس به جناب آقای ابراهیمی ترکمان بگوییم که همة ما در این رسالت بزرگی که از این لحظه بر عهدة شما قرار می‌گیرد، عزم کمک به شما داریم.
اما از این فرصت برای نگاهی نو به مأمویت‌های این سازمان استفاده می‌کنیم. رایزنان فرهنگی نظام جمهوری اسلامی که در مجموعه این سازمان به سراسر دنیا گسیل می‌شوند و مجموعة ستادی این سازمان که قرار است پیام‌رسانی فرهنگی را پشتیبانی کند. برای این سازمان و رایزنان در دولت تدبیر و امید چه مأموریت ویژه‌ای تعریف می‌شود؟ این دولت با سه شعار و اولویت مورد اقبال و استقبال جامعه و ملت ایران قرار گرفت؛ اول، نجات اقتصاد، دوم، تعامل سازنده و سوم احیای اخلاق. هر سة این اولویت‌ها در حوزة ارتباط فرهنگی که حیطة مسئولیت این سازمان است معنا، محتوا و مأموریت از آن برمی‌خیزد. ما در نجات اقتصاد کشور که به دلایل مختلف در شرایط ویژه‌ای قرار گرفته است، اگر چه به رشد درون‌زا و اقتصاد مقاومتی اعتقاد داریم و معتقدیم که از حیث اقتصادی به اندازة کافی خداوند به این کشور نعمت داده است و بنیة کافی برای رشد مستمر وجود دارد، اما لازمة این رشد مستمر را استفاده از حق مسلم دسترسی به بازارهای جهانی و استفاده از تعامل با اقتصاد جهانی، همان طور که در سند چشم انداز آمده است، می‌دانیم. اینکه دشمنان ما به ترفندهای مختلف مانع شوند که فعالان اقتصادی جامعه از حق مسلم تعامل با اقتصاد جهانی محروم شوند، این توفیق حریف در تحمیل محدودیت به این اقتصاد است. طبعاً رایزنان و رابطان فرهنگی ما و آحاد این ملت در مقابل دسیسة تحمیل انزوا باید مقابله کنند.
دیپلماسی فعال عمومی حوزه‌های مختلفی دارد که دیپلماسی فرهنگی در جایگاه بسیار رفیعی قرار می‌گیرد. در بحث تعامل سازنده با جهان معلوم است که این محدود به دیپلماسی رسمی نیست. رئیس‌جمهور محترم ما در دیدار با استادان دانشگاه از دیپلماسی دانشگاهی سخن گفتند و در مواجهه با ورزشکاران از دیپلماسی ورزشی. بی‌شک، دیپلماسی فرهنگی جایگاه بسیار مهمی در اولویت دوم که تعامل سازنده است، دارد. اما اولویت سوم در چنین سازمانی از تأکید بیشتر و اهتمام افزون‌تری برخوردار است و آن احیای اخلاق است.
پیام انقلاب اسلامی جز احیای اخلاق نبود. پیام نبی اکرم جز احیای مکارم اخلاقی نبود، انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق.
این جای حسرت دارد که دسیسه‌های دشمن توانسته باشد نقش پرچمداری آموزه‌های اخلاقی ما را کمرنگ کند و با انواع تصویرسازی‌های کاذب و دروغ‌پردازی‌های چند لایه بتوانند برچسب‌های ناچسب ضد اخلاقی به ما بزنند و ایران را مروج خشونت معرفی کنند. پیامی که ملت ایران با اقبال به گفتمان اعتدال در انتخابات صادر کرد، به سرعت آفاق جهانی را در نوردید. تصویب قطعنامة پیشنهادی آقای دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد که ایران اسلامی سخن دلپذیر دارد و در جهانِ دل‌های سخن‌پذیر هم فراوان است. ما باید هنر ارائة ارزش‌های اصیل خود را به کار ببندیم.
پس از تصویب این قطعنامه، سازمان فرهنگ و ارتباطات و رایزنان فرهنگی ما در سراسر جهان مأموریت مضاعفی دارند. خدا خواست که پرچم مبارزه با افراطی‌گری و خشونت به دست ایران اسلامی قرار گیرد. این آغاز برگرداندن امواج فتنه‌ای است که با 11 سپتامبر آغاز شد. بهانه‌ای به دست بوق‌های تبلیغاتی ضداسلامی افتاد که بر کوس اسلام هراسی، ایران هراسی و شیعه هراسی بکوبند. الان وقت برگرداندن این امواج است. از ایران اسلامی باید پیام ضدیت با افراطی‌گری به همة عالم برسد.
آموزه‌های اعتدال‌گرایانة اسلام الان باید فرصت بروز و ظهور پیدا کند. باید اعلام کنیم که دیگر کافی است که برای اسلام تصویر بسازند و کسانی را اجیر کنند و در جاهای مختلف آتش به پا کنند تا به آن تصویر کاذب افراطی اسلام کمک کند. الان وقت آن فرا رسیده است که ما با ارائة اسلام رحمانی، چهرة زیبای پیامبر اسلام را به جهانیان معرفی کنیم. قطعاً فطرت حق جوی همة انسان‌ها فارغ از نژاد زبان و قومیت پذیرای این پیام است.
جهان امروز ما از نظر ارتباطات با ده یا بیست سال پیش قابل قیاس نیست. اتفاقی که امروز می‌افتد، بلافاصله در سراسر جهان از نظر فنی قابلیت انعکاس پیدا کرده است، اما باید حرف جذاب داشته باشیم. امکان فنی هست. باید برد محتوایی مفهومی را اندیشه کنیم. هم در محتوا هم در هنر ارائه پیام. یک سؤال خیلی مهم در پیام‌رسانی فرهنگی هست و آن ترکیب بهینۀ بین مشترکات فرهنگی است و ممیزاتی که هویت فرهنگی را تعریف می‌کند. از سویی من برای اینکه با دیگری و دیگران سخن بگویم، باید مشترکاتی بین من و او پیدا کنیم و از سوی دیگر برای اینکه هویت فرهنگی و اصالت شخصیتی من و جامعه و مکتب من حفظ شود، باید مرزها را هم تعریف کنم. چگونه هدایتگری بین این دو مفهوم و ارزش را باید کرد. این هنر کسی است که می‌خواهد در سازمان فرهنگ و ارتباطات کار کند. برای اینکه مشترکات فرهنگی پیدا کنیم، بر فطریات و در عین حال با جامعۀ ایرانی، مسلمان و شیعه بتوانیم ارتباط خاص داشته باشیم و بر عناصر خاص هویتی تأکید کنیم.
اینکه رایزن فرهنگی در محل مأموریت خودش بتواند با همۀ این گروه‌ها و زیرگروه‌ها ارتباط سازندۀ دو سویه تعریف کند. رایزن فرهنگی حق ندارد در نزاع‌ها و رقابت‌های گروهی جانبداری کند. رایزن فرهنگی نمایندۀ ملت بزرگ ایران است با تمام تنوع‌هایی که دارد. در عین حال معرف و نمایندۀ یک فرهنگ عقلانی با اصول و آداب مشخص است. نگه داشتن هر دوی این جهات ظرافت می‌خواهد. توصیۀ بنده به آقای ابراهیمی این است که در انتخاب رایزن‌ها واقعاً تلاش کنیم بهترین‌های فرهنگ ایران را برای این کار بزرگ انتخاب کنیم. حتماً آقای دکتر جنتی از این رویکرد حمایت می‌کند.
نکتۀ بسیار مهم فهم میان فرهنگی است. رایزن فرهنگی ما باید از عمق و اشرافی برخوردار باشد و بداند که یک واژۀ خاص در یک زمینۀ خاص یک معنایی می‌دهد و برای ما معنایی می‌دهد و برای جامعۀ مخاطب معنایی دیگر می‌دهد. در جمع ما کسانی هستند که در دانشگاه فهم میان فرهنگی را تدریس کرده‌اند. کتاب‌ها و رساله‌ها نوشته شده است که چگونه می‌شود یک واژه که شاید در فرهنگ لغت معادل‌یابی بشود، اما در زمینۀ فرهنگی که قرار می‌گیرد، معنایی کاملاً متفاوت و بلکه کاملاً مخالف ممکن است فهم شود.
من اگر رایزن فرهنگی شدم، در جامعه‌ای که سخن می‌گویم باید بدانم اگر در خطابۀ خودم انگشت سبابه را حرکت دادم و نشان دادم چه معنایی دارد، اگر فلان واژۀ خاص را به کار بردم که در فرهنگ من ارزش مثبت دارد، اما اینجا به دلیل مصادیق تاریخی که داشته یک معنای دیگری منتقل می‌شود، توجه داشته باشم.
بعضی کلمات در فرهنگ سیاسی – اجتماعی جوامع خاصی، کدو رمز است و مجموعۀ خاطرات تلخی را منتقل می‌کند. مواظب باشند که در بازی حریف قرار نگیرند و در دست او بازی نکنند. کلمات خاص، بارهای فرهنگی خاصی را منتقل می‌کنند. آن وقت ما باید هزینه‌های فراوانی را بدهیم. انتخاب واژه، انتخاب سوژه و انتخاب مثال و شعار. وظیفۀ ما در حد ترجمه نیست. ما قرار است یک فرهنگ را منتقل کنیم. فهم میان فرهنگی لازمۀ کار رایزن موفق است.
شاید در بحث فهم میان فرهنگی آموزه‌ای رساتر از این آیۀ شریفه پیدا نکرده‌ام: يا ايها الذين آمنوا لاتقولوا راعنا و قولوا انظرنا. در واژه هر دو شاید یک معنا داشته، اما ضمیمۀ کلام است که در زبان وحی مورد توجه قرار می‌گیرد. این وظیفۀ رایزن فرهنگی است. شما رایزن دولت تدبیر و امید خواهید بود. در فرهنگ و ارتباطات هم ما موظف به تدبیر هستیم. از باب مسئولیت این کار را برعهده می‌گیریم. پیامی ‌داریم. این پیام را باید منتقل کنیم. اما در شیوۀ رساندن این پیام مؤظف به تدبیر هستیم. در تعریف تدبیر گفته‌اند؛ النظر الی ادبار الامور لتجيء محمودة العاقبة. موظف هستم که ببینیم حاصل کارم چه می‌شود. آن که گفته‌اند که ما مکلف به وظیفه هستیم، در اصل وظیفه که شک نیست. اما در اینکه این وظیفه را چگونه انجام بدهیم، وظیفه تدبیر است. کسی از ما نگوید که قرار است این کار را بکنم.
دیگران این‌طور کار کرده‌اند. در هر مصداقی من مؤظف هستم. به ملاحظۀ اینکه ببینیم نتیجه چه می‌شود و مخاطب را ببینیم و محصول را ببینیم، در دولت تدبیر و امید جهت‌گیری‌ها به این سمت خواهد بود، در تخصیص بودجه، در ارزیابی‌ها محصول محور باید نگاه کرد. قرار نیست بوروکراسی داشته باشیم. ماشین دم افزون و دم افزایی که مرتباً هزینه کند، اما معلوم نیست که محصولش چه باشد. این نگاه را در همۀ دوائر دولتی باید جاری و ساری کرد. حاصل چیست؟ محصول محوری خیلی کمک می‌کند که ما بازده‌ها را بالا ببریم و کلمۀ آخر، رایزن فرهنگی‌ای موفق است که بتواند از امکانات جامعۀ مخاطب هم برای رساندن پیام خودش استفاده کند. ما قرار نیست ماشین پروپاگاندایی درست کنیم که غذای نامطبوعی را به زور دلار و بودجۀ بیشتر به دیگری یا دیگرانی تزریق یا تحمیل کنیم. این نیست، پیام اسلام و تمدن ایرانی - اسلامی پیامی مطبوع طبع همۀ عالم است.
اگر چنین است، من باید بتوانم این طعام مطبوع را مورد طلب جامعۀ مخاطب خودم قرار دهم. این است آن هنری که یک رایزن موفق باید داشته باشد.
البته امکانات اولیه‌ای را باید در اختیارش گذاشت، اما در ارزیابی‌ها باید دید هر رایزنی از امکانات آن جامعه و امکانات بین‌المللی که در سازمان‌های بین‌المللی هست، چگونه می‌تواند استفاده کند.
من مطمئن هستم با مدیریت دکتر جنتی و همکارانشان دکتر ابراهیمی و با مساعدت یارانشان در سازمان که این ویژگی ایشان برجستگی داشت که از جمع همکاران خود سازمان با کوله باری از تجربۀ مسئولیت در سطوح مختلف برخوردارند، موفق خواهندشد که این کاروان پرتلاش را به سمت هدف هدایت کنند.

خیلی متشکرم
گروه : سخنرانی  |  
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت