دوشنبه ، 18 آذر ، 1398
جستجو
آرشیو موضوعی
RSS

مصاحبه و سخنرانی ها

سخنرانی

متن کامل مصاحبه ی دکتر محمد نهاوندیان با خبرگزاری ایرنا

پنجشنبه ,28 خرداد 1394 20:24
برنامه اقتصادی دولت، اقتصاد مقاومتی است - رفع تحریم جایگزین تلاش کردن نیست - کاهش شفافیت اقتصادی یکی از هزینه های تحریم است - ریشه های رانت را باید خشکاند - پیام توانایی و عزت اقتصاد - ثبات و آرامش در اقتصاد قدرت چانه زنی مذاکره کنندگان را افزایش داد - تیم فنی اقتصادی به موازات تیم هسته ای کار کرده است - تضعیف مذاکره کنندگان اقدام خوبی نیست - برخی باعث می شوند که مذاکره کنندگان ترفندها را بیان کنند - مردم رویکرد تعامل سازنده با جهان را انتخاب کردند - باید حساب غوغاسالاری ها را از منتقدان دلسوز جدا کرد - ما یک سمت و سو بیشتر نداریم و آن عزت ایران است - حذف حتی یک خانواده نیازمند از یارانه برای دولت قابل تحمل نیست - آغاز حذف یارانه اقشار پردرآمد - مردم واقعا آرامش می خواهند - به جای سوظن مبنا باید حسن ظن باشد - دو تابعیتی بودن افترا و کذب محض بود

سخنرانی در جلسه تودیع و معارفه ی ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی

دوشنبه ,05 اسفند 1392 12:15
سیاست آزادسازی اسناد در کشور ما باید به‌طور روشن و گسترده مورد توجه و احترام قرار گیرد. اسناد ملی بعد از فاصله زمانی مقرر باید از حالت انحصاری خارج شده و در دسترس همگان قرار گیرد.
نیروهای فرهنگی، باید از این فضای باز شده استفاده کنند. دیپلماسی فرهنگی می‌تواند با معرفی چهرة واقعی ایران، ملت و انقلاب اسلامی ایران معجزه بیافریند.
من لازم می دانم در این فرصت که فرصتی است که این امانت بزرگ از دست سوار و سرداری به دست سوار و سردار دیگری سپرده شود و این کاروان با سرعتی بیشتر از گذشته به پیش بتازد، از همه کسانی که برای استقرار واستمرار این حرکت بزرگ تلاش کردند تقدیر کنم، از اولین رئیس کتابخانة ملی از بدو تأسیس در سال 1316 تاکنون. مسئولان کتابخانة ملی بعد از انقلاب؛ جناب آقای دکتر رجبی....

سخنراني‌ در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید و سابق صندوق توسعه نوآوری

جمعه ,27 دي 1392 13:56
ما مسابقة ابتکار در کشور راه‌اندازی کنیم. جوانان هم این علامت را دریافت کنند که با یک ایده نوپردازانه می‌شود پولدار شد نه با قمار بازی، بلکه با ابتکار و اگر این امر ممکن باشد، خواهیم دید که چه سرمایة عظیمی به دنبال فکر نو می‌رود. این صندوق می‌تواند این مسابقه را در کشور راه‌اندازی کند. البته توفیق صندوق مستلزم این است که پیوندی قوی با سطح سیاست‌گذاری و حوزة صنعت و نظام اعتباری – بانکی کشور داشته باشد.

سخنرانی در یازدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت

شنبه ,21 دي 1392 13:45
برای تدوین و تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار صورت گرفت، مبتنی بر این نگاه بود که ما اول باید شرایط حداقل مساوی برای مدیران بنگاه‌ها در کشور در مقایسه با جهان مهیا کنیم، آن وقت توقع داشته باشیم که در این مسابقۀ رقابت جهانی بتوانند بنگاه‌های کشور را به جایگاه شایسته برسانند.
در سیاست‌گذاری‌ها، نهادسازی‌های اقتصادی در کشور و مقابله با فضای انحصاری، اقدامات فراوانی باید صورت بگیرد که برخی از آنها در مواد این قانون با پرداختن به محیط کسب و کار گنجانده شده است.

مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

شنبه ,14 دي 1392 14:03
پیام انقلاب اسلامی جز احیای اخلاق نبود. پیام نبی اکرم جز احیای مکارم اخلاقی نبود، انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق.
این جای حسرت دارد که دسیسه‌های دشمن توانسته باشد نقش پرچمداری آموزه‌های اخلاقی ما را کمرنگ کند و با انواع تصویرسازی‌های کاذب و دروغ‌پردازی‌های چند لایه بتوانند برچسب‌های ناچسب ضد اخلاقی به ما بزنند و ایران را مروج خشونت معرفی کنند. پیامی که ملت ایران با اقبال به گفتمان اعتدال در انتخابات صادر کرد، به سرعت آفاق جهانی را در نوردید. تصویب قطعنامة پیشنهادی آقای دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد که ایران اسلامی سخن دلپذیر دارد و در جهانِ دل‌های سخن‌پذیر هم فراوان است. ما باید هنر ارائة ارزش‌های اصیل خود را به کار ببندیم.

سخنرانی دکتر نهاوندیان در دیدار فعالان‌بخش خصوصی، مدیران بانک‌های خصوصی و سهامداران کشور

شنبه ,14 دي 1392 13:30
به نام خدا دو سه نکته به نظرم می‌رسد که در این جلسه باید مورد تأکید قرار بگیرد. اول اینکه چون هنوز من نیمه‌ای از کلاه اتاق بازرگانی سرم هست تا کاملاً از سرم بیفتد از آن منظر می‌خواهم وارد بشوم. بعد یکی دو کلمۀ دیگر اضافه کنم در مورد ت...

سخنرانی در دیدار فعالان‌بخش خصوصی، مدیران بانک‌های خصوصی و سهامداران کشور

شنبه ,14 دي 1392 13:29
14/10/92   دو سه نکته به نظرم می‌رسد که در این جلسه باید مورد تأکید قرار بگیرد. اول اینکه چون هنوز من نیمه‌ای از کلاه اتاق بازرگانی سرم هست تا کاملاً از سرم بیفتد از آن منظر می‌خواهم وارد بشوم. بعد یکی دو کلمۀ دیگر اضافه کنم در ...

سخنرانی در جلسه شورای معاونین اداری و مالی وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها

دوشنبه ,18 آذر 1392 16:06
طبعاً از توصیه‌هایی که هر کسی به معاون اداری مالی می‌کند و وی به زیردستانش و دیگر معاونین، صرفه جویی است. اما خیلی مهم است که فهم ما از صرفه جویی مثل هم باشد. صرفه جویی پول کم خرج کردن نیست. معاون اداری مالی‌ای که پول دارد اما خرج نمی‌کند، این ضرورتاً بارک الله ندارد.
این یک غلط بسیار پرهزینه‌ای برای کشور بود که همه جا ما عدالت را با تساوی اشتباه گرفتیم. خیال کردیم عدالت یعنی تساوی در پرداخت‌ها. اما از داخل آن این تضییع بیت‌المال بیرون آمد. حتماً ما باید به سمتی برویم که کارمندی که بهتر و بیشتر کار می‌کند و محصول بیشتری حاصل می‌کند را درنظام پرداخت تشویق کنیم که دیگران هم راه او را بروند. اینها می‌شود صرفه جویی.
این دولت اعتقاد به نگاه برنامه‌ای دارد. از لحظه پردازی در حد توان می‌خواهد اجتناب کند. این می‌باید در دانه دانه تصمیمات دستگاه‌ها متجلی باشد. بودجة ما باید برنامه‌ای باشد، تصمیمات‌مان منطق داشته باشد.
و این منطق به ذی نفعان منتقل شود که در جامعه و اقتصاد کشور همه احساس کنند که تصمیمات این دولت قابل پیش بینی است.
این نکتة بسیار مهمی است که ما اقتصاد کشور را پیش‌بینی پذیر کنیم و از این وضعیت که مردم و فعالین اقتصادی همواره منتظر سورپرایز از دولت باشند و به همین خاطر به کارهای لحظه پردازانه و سوداگرانه بپردازند، اجتناب کنیم.
دولت یعنی بیت‌المال. برای هر ریال باید به مردم و خدای مردم پاسخ بدهیم. یکی از دستاوردهای، ما در این صد روز، گزارش صد روزه بود. ما دیدیم گزارش گرفتن از دستگاه‌ها چه مصیبتی است. اصلاً نظام گزارش دهی و گزارش گیری وجود ندارد و برای برخی دستگاه‌ها تعجب بود که مثلاً سر سه ماه رئیس جمهور گزارش می‌خواهد. برخی از این گزارش‌های دستگاه‌ها واقعاً وضع اسفناکی داشت. این نشان می‌دهد که مجموعه عادت به این ندارد.
سخنان دکتر نهاوندیان در جمع کارکنان اتاق بازرگانی

حفظ اعتدال و دغدغه رشد؛ رویکردهای بایسته انتخابات پیش رو

سه شنبه ,07 خرداد 1392 16:22
همه ما روزهای حساسی را سپری می کنیم؛ در آستانه انتخابی مهم قرار داریم که قرار است با شرکت در آن علاوه بر خلق حماسه ای سیاسی، سکان دار امور کشور را برای 4 سال آینده برگزینیم. در چنین شرایطی یافتن راه و روش مناسب و سلوک متناسب با کار بزرگی که قرار است ...
سخنان آقاي محمد نهاونديان در چهارمين جشنواره ملي بهره‌وري

تلاش برای ارتقای بهره وری؛ گام نهادن در مسیر رهایی ازاقتصاد نفتی

چهارشنبه ,01 خرداد 1392 16:25
روز ملي بهره‌وري را به همه تلاش‌گران صحنه اقتصاد و توليد كشور تبريك عرض مي‌كنم. تقارن  اين روز را با ايام فرخنده ميلاد امام جواد (عليه‌السلام) را نیز به فال نيك مي‌گيرم. نزديك بودن اين روز را با روز آزادسازي خرمشهر، در آ...
سخنان دکتر نهاوندیان در همايش حقوق مالكيت فكري

حمایت از مالکیت فکری، لازمه تقویت صادرات پایدار

چهارشنبه ,11 ارديبهشت 1392 16:38
براي من مايه خوشحالي فراوان است كه اين توفيق را پيدا كرده‌ام در اين حركت پويا و پايداري كه سازمان ثبت، سالها است در كشور انجام می دهد، حضور داشته باشم. همچنین تقدير ‌می كنم از اين تلاش و اقداماتي كه خوش‌بختانه در طول اين ساليان در اين ...