يکشنبه ، 24 آذر ، 1398
جستجو
RSS

اخبار
کد خبر: 310   |  دفعات بازدید : 485   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

در گفتگو با سی.ان.ان

25 مهر, 1396 13:56
مذاکره مجدد برجام غیر ممکن است - ترامپ لفاظی های تکراری علیه ایران را تکرار می کند
در گفتگو با سی.ان.ان
دکتر محمد نهاوندیان در برنامه امانپور در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا گفت: ترامپ به عنوان یک رئیس جمهوری جدید فرصت آغاز یک همکاری سازنده با ایران را از دست داد. او همان لفاظی های  منفی و تکراری را علیه ایران تکرار کرد که باعث خشم مردم ایران شد.  
معاون اقتصادی رئیس جمهوری با انتقاد از ادبیات به کار گرفته شده توسط ترامپ گفت: سخنان ترامپ همه دشمنی ها و خصومت های  گذشته آمریکا علیه  ایران را در یادها  زنده کرد. دشمنی هایی که با انجام کودتای سازمان سیا علیه دولت مشروع ایران در سال ۱۹۵۳ آغاز شد و تا کمک های همه جانبه دولت آمریکا به صدام حسین در جنگ هشت ساله علیه ملت ایران ادامه پیدا کرد. این ادبیات هیچ کمکی نمی کند. موضع او در قبال برجام نیز با مخالفت همه دیگر اعضای حاضر در توافق مواجه شده و شانسی هم برای جلب حمایت از سوی دیگران ندارد. 
دکتر نهاوندیان در پاسخ به سوال دیگری از سوی امانپور مبنی بر اینکه ایران تا چه اندازه امیدوار به باقی ماندن شرکای اروپایی به برجام است گفت: مذاکره مجدد غیر ممکن است.  تا زمانیکه دیگر اعضای حاضر در توافق برجام از آن حمایت کنند و ایران نیز از آن منتفع شود ، آن را ادامه خواهد داد اما اگر نتیجه موضع جدید امریکا بر کل معاهده تاثیر منفی بگذارد و ایران احساس کند که از معاهده منتفع نمی شود مجبور خواهد شد تا در موضع خود نسبت به برجام تجدید نظر کند.
دکتر نهاوندیان با غیرسازنده خواندن رویکرد دولت ترامپ درباره سپاه پاسداران گفت: تاثیر صحبت های ترامپ آن بود که همه مردم و سیاستمداران ایران را متحد کرد. اینگونه سخنان زیان بار است و سازنده نیست و کمکی نمی کند.

در ادامه امانپور مجری این برنامه از دکتر نهاوندیان پرسید: شما گفتید که دیدگاههای ترامپ درباره سپاه ، تاثیری برعکس داشته و سبب شده تا مردم در حمایت از سپاه پاسداران متحد شوند. چند روز پیش تیلرسون در گفتگو با سی ان ان گفت که امیدوار است توافق را باز کنند و درعین حال که در توافق کنونی باقی می مانند مسائلی ازقبیل موشک های بالستیک و یا مفاد ناظر بر پایان محدودیت ها در بازه زمانی مشخص در توافق هسته ای مطرح شود. آیا بازشدن این مسائل هیچ شانسی دارد؟

دکتر نهاوندیان در پاسخ به این سوال گفت: این توافق نمی تواند بازشود. هرمسئله دیگری که مطرح باشد باید بین کشورها بحث شود اما برجام توافقی نهایی شده است و نمی توان درباره آن مجددا مذاکره کرد. مسئله موشکی اساسا بخشی از برجام نبوده است و نمی توان اینگونه به آن نگریست. اگر هر نگرانی دیگری در روابط بین الملل و مسائل منطقه ای وجود داشته باشد، این مسائل می تواند موضوع مذاکرات بین ایران و کشورهای همسایه و بین ایران و کشورهای اروپایی باشد همانطور که در گذشته بوده است. ایران مهمترین نقش را درمقابله با تروریسم و درمقابله با داعش ایفا کرده است. نمی توان به این نقش مهم بی توجه بود.
در گفتگو با سی.ان.ان
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت