جمعه ، 15 آذر ، 1398
جستجو
RSS

اخبار
کد خبر: 53   |  دفعات بازدید : 4521   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

سخنرانی دکتر نهاوندیان در خطبه های پیش از نماز جمعه ی مشهد

22 شهريور, 1393 21:34
این دولت اعتقاد دارد که توسعه این اقتصاد باید توسعه مردم محور باشد. دیگر راهکارهای متصدیانه دولت پاسخگو نیست. کمک کنیم فضای فرهنگ عمومی برای سرمایه گذاری آماده شود.
هرکسی که امکانی دارد مطمئن باشد که اگر در گوشه ای از خراسان آمد و سرمایه گذاری کرد، فضای افکار عمومی نه تنها نسبت به او بدبین نیست بلکه از او تقدیر و تجلیل هم خواهند کرد. چون او برای جوانان فرصت شغلی ایجاد می‌کند و مردم به جای اینکه صدقه پذیر باشند، شغل شرافتمندانه پیدا می‌کنند. فرهنگ تقدیر از کارآفرینی باید گسترش پیدا کند.
سخنرانی دکتر نهاوندیان در خطبه های پیش از نماز جمعه ی مشهد
سخنرانی دکتر نهاوندیان، رئیس محترم دفتر ریاست جمهوری پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد
7/6/1393
بسم الله الرحمن الرحيم
و ضرب الله مثلاً قرية کانت امنة مطمئنة يأتيها رزقها رغدا من کل مکان فکفرت بأنعم الله فأذاقها الله لباس الجوع والخوف بما کانوا يصنعون 

عرض تبریک و تهنیت دارم خدمت نمازگزاران در پایتخت معنوی ایران و ملت شریف به مناسبت آغاز دهه کرامت که ایام شادمانی و استقبال همه علاقمندان اهل بیت از این کاروان معنویت است که با میلاد همایون ثامن‌الحجج (ع) به اوج می‌رسد و امیدواریم با هشتمین سفر کاروان تدبیر و امید به استان خراسان همزمان شود و این هشتمین سفر، با پابوسی هشتمین امام، آغاز دومین سال کار دولت تدبیر و امید را با برکت و میمنت قرین نماید. همچنین هفته دولت را تبریک عرض می‌کنم که هفته تقویت پیوند ملت و دولت است و فرصتی است برای گزارش عملکرد دولت و ابراز حمایت و مشارکت ملت در ادامه مسیر تحقق اهداف اسلام و پیشبرد اهداف انقلاب.
من در این فرصت مبارکی که مفتخر به آن شدم، آغاز کلامم را این آیه شریفه از سوره نحل قرار دادم خداوند یک جامعه مورد عنایت خودش را با این ویژگی نام می‌برد: قريه کانت آمنة مطمئنه يأتيها رزقها رغداً من کل مکان. یک جامعه برخوردار و بهره‌ور باید این ویژگی را داشته باشد که اولاً از امنیت برخوردار باشد، ثانیاً در این جامعه، مردم احساس اطمینان، امید به آینده، استقرار روحی و حالت ثبات و آرامش داشته باشند. سوم، این جامعه، جامعه‌ای است که رشد اقتصادی در آن است، برخورداری از نعمت خدا در آن است و نعمت‌ها از همه جهت به سوی این جامعه می‌آیند؛ جامعه‌ای است با ارتباطی قوی و تعاملی موفق و پیروز.
وقتی به کارنامه یک سالی که بر جامعه، کشور و اقتصاد  ما گذشت نگاه می‌کنیم، بزرگترین دستاورد آن که نتیجه تلاش ملت در خلق حماسه سیاسی و تلاش خدمتگزاران ملت در گوشه‌های مختلف دولت بوده است، ایجاد این احساس آرامش بود که در بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار هیات دولت هم روی این نکته تأکید شده است. اینکه در بازارها و روح مردم آرامش ایجاد شده است بسیار حائز اهمیت است؛ به ویژه وقتی با گذشته و شرایطی مقایسه می‌شود که تورم بالای 40 درصد بود و هر ماه، هر هفته و گاهی هر روز، مردم در التهاب و اضطراب قرار می‌گرفتند که امروز قیمت فلان کالا چقدر می‌شود و نرخ ارز چگونه می‌شود، برنامه‌ریزی از فعالان اقتصادی سلب می‌شد و نمی‌دانستند چگونه حساب بکنند و اینکه آیا با پول فروش این کالا در امروز می‌توانند هفته آینده همان را بخرند و این باعث می‌شود که خودشان هم قیمت را بالا ببرند و این مسابقه افزایش قیمت‌ها آرامش را از مردم و مصرف کننده گرفته بود. خدا را شکر از آن شرایط فاصله گرفتیم. ما در تورم نقطه به نقطه، از بالای 40درصد به زیر 15درصد رسیدیم. این یک توفیق بسیار بزرگ است و آثارش هم مشاهده می‌شود. 
من اخیراً گزارش‌هایی دریافت کردم که نشان می‌دهند پرونده‌های تخلفات تعزیزاتی حدود 25درصد کاهش پیدا کرده‌اند. یعنی گران‌فروشی و تخلف از مقررات کمتر شده است. در رفتار مصرف کننده هم التهاب و تمایل برای خرید و ذخیره کالا در خانه‌ها کمتر شده است. وقتی تقاضاهای حاصل از توقعات تورمی پایین بیاید، به نوبه خود باعث می‌شود که قیمت بالا نرود. البته بالا نرفتن قیمت با پایین آمدن آن فرق دارد.
تا ما آن مشکلات ساختاری را در اقتصادمان حل نکنیم، این تورمی‌که چهل سال است به صورت مزمن گریبانگیر اقتصاد کشور است، حل نخواهد شد. الحمدلله در آن مسیر هم قدم‌هایی برداشته شده که امیدواریم ظرف سه سال بتوانیم به نرخ تورم تک رقمی دست پیدا کنیم. راه اساسی و زیر بنایی و ساختاری هم جز در افزایش بنیه تولید ملی و کاهش اتکای درآمد دولت به نفت نیست. خوشبختانه، در همین یک سال، با اجتناب دولت از تحمیل کسری بودجه به اقتصاد کشور و اتکای به استقراض از بانک مرکزی، گام جدی اصلاح ساختاری برداشته شد که اگر ادامه پیدا کند، می‌توانیم این مشکل ریشه‌ای اقتصاد ایران را هم حل کنیم.
پس نکته نخست سخن من این است که آن محور اساسی که در آیة شریفه به آن اشاره شده است، با این حماسه مردم و خدمتگزاری خادمان در دولت، به نحوی گردیده است که مورد لمس و احساس مردم و مورد تقدیر رهبری انقلاب است.
لذا این نخستین سالگرد هفته دولت به عنوان سالگرد آرامش و امید نامگذاری شد؛ امیدی که مردم در انتخابات 24 خرداد پارسال ابراز کردند و این دولت خودش را به عنوان دولت تدبیر و امید متعهد کرد که این امید را ازنده نگه دارد و ارتقا بدهد و خوشبختانه در بخش‌های مختلف تجلی پیدا کرده است. 
احساس اطمینان فعالان اقتصادی داخلی و خارجی نسبت به اقتصاد ایران بیشتر شده است. هیئت‌های متعدد خارجی که الان برای آمدن به ایران و بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری بر هم سبقت می‌گیرند و گزارش‌هایی که نهادهای بین‌المللی در مورد چشم‌انداز اقتصاد ایران می‌دهند، همگی نشان از اطمینان نسبت به آینده ایران دارند. اینها موفقیت مردم و انقلاب است، مطمئنه يأتيها رزقها رغداً من کل مکان.
گام سوم این است که ما رشد را به صورت پایدار در اقتصاد کشور نهادینه کنیم. این زیبنده انقلاب اسلامی در 35 سالگی نیست که برای دو سال پیاپی به جای رشد، رکود و رشد منفی داشته باشد. در همین حال، جمعیت رو به افزایش است و ما باید رشدی بیشتر از رشد جمعیت در اقتصاد داشته باشیم که دسترسی و بهره‌مندی جامعه، به خصوص اقشار کم درآمد، بیشتر شود نه کمتر. در سال 91، اقتصاد کشور حدود 8/6درصد کوچک شد و تولید کاهش پیدا کرد. در سال 92 با اینکه منفی 8/6 به منفی 5/1 رسید و بهتر شد، اما معنای این سخن این است که اگر تولید مجموعه اقتصاد ما در سال 1390، یکصد بود، در سال 1391 چیزی حدود 2/97 و در سال92 باز کمتر شد و حدود 5/91 شد. اگر بخواهیم به همان جایی که در سال90 بودیم برسیم، باید رشدی حدود 9درصد داشته باشیم؛ یعنی بیش از 3 سال باید بگذرد تا به نقطه سه سال قبل برسیم. این زیبنده اقتصاد کشور، همت مردم و ظرفیت‌های بزرگ کشور نیست. هم می‌باید موانع بروکراتیک موجود در اقتصاد که قفل و زنجیر به دست و پای محیط کسب و کار زده است را برداریم و هم باید بازارهای صادراتی گشوده شود تا تولید پرظرفیت ایران بتواند بازار داشته باشد، چرخ‌های تولید بچرخد، اشتغال تولید کند و جوانان از این بیکاری بسیار فرساینده نجات پیدا کنند.
این چرخ باید به حرکت در بیاید و خوشبختانه مقدمات آن آغاز شده است. ما آغاز این رونق را به خوبی در بعضی از بخش‌ها می‌بینیم. در صنعت خودرو، رشد بالای 50درصد را دیده‌ایم، برخی از صنایع دیگر مانند صنایع غذایی و پلاستیک دارند آرام آرام از رکود خارج می‌شوند. تقدیم لایحه خروج از رکود از سوی دولت به مجلس محترم که با استقبال آنها روبه‌رو شد و یک فوریت آن تصویب شد، گامی محکم و متین است در این مسیر. دولت آنچه را که خودش می‌توانست تصمیم بگیرد، مصوبه و ابلاغ کرد و آنچه به تصویب قانونی نیاز داشت، در این لایحه قرار داد که ان‌شاءالله با این تجلی همکاری دولت و مجلس و تصویب و ابلاغ فوری آن، قبل از پایان سال شاهد عملیاتی شدن آن باشیم. 
تصمیماتی که در بعضی از حوزه‌ها گرفته شده است، مثلاً در حوزه آب تخصیص بیش از 8 میلیارد دلار برای کنترل آبها، آبرسانی کشاورزی، ارتقاء بازده آب در مصارف کشاورزی همه جزو پروژه‌هایی است که ان‌شاءالله اشتغالزایی بالایی خواهد داشت. توجهی که به گسترش امکانات ریلی در کشور شده موجب خواهد شد تا دسترسی منابع و مراکز تولیدی ما به بازارهای جهانی آسان شود، هزینه حمل و نقل کاهش یابد و قیمت تمام شده کالاهای ما رقابتی شود. همه موارد جزو کارهایی است که هم در جریان احداث اشتغال زایی دارد و هم وقتی به بهره‌برداری رسید در ارتقاء تولید ملی اثر می‌گذارد.
فخر هر ایرانی زمانی است که بتواند در همه بازارهای جهان با قدرت و کفایت حضور کالاهای خود را پیام‌رسان حضور این انقلاب و این مردم در صحنه جهانی کند.
تعامل سازنده ما با جهان فقط در حوزه دیپلماسی نیست، اقتصاد ما می‌بایست بستر ساز این ارتباط دو سویه با جهان باشد.  يأتيها رزقها رغداً من کل مکان. ما می‌بایست با همه جای جهان در چنان شرایطی از قوت و کفایت قرار بگیریم که بتوانیم تعامل سازنده بکنیم. آن دو موردی را که مقام معظم رهبری تصریح فرمودند، آمادگی داریم تا با همه جهان از موضع برابر و از موضع توانمندی اقتصادی و فرهنگی و سیاسی تعامل نماییم. 
ما سخن دلپذیر برای جهانیان داریم؛ اگر هر جای جهان دل سخن‌پذیر باشد ما از تعامل فرهنگی با آنها استقبال می‌کنیم. این سخن را در کنار مضجع شریف رضوی عرض می‌کنم؛ امام همامی ‌که به ما احتجاج رضوی را آموخته است که بر اصالتهای خودمان پافشاری کنیم و حرف صحیح و روشن و آسمانی خودمان را با بهترین ادله و براهین و زبان و با هنرمندانه‌ترین روش به کام تشنه جهانیان برسانیم. تعامل سازنده ما هم سیاسی، هم اقتصادی و هم فرهنگی است. 
خدا را شکرکنیم که در این یک سال دنیا چهره مستدل و متین و برهانی و مؤدب جمهوری اسلامی ایران را بیش از گذشته دید، آشنا شد و ستود.
در عین حال که موضع‌گیری صریح دولت در مسائل منطقه و در مقابله و ایستادگی با تجاوزات مورد تحسین مقام معظم رهبری قرار گرفت، در عین حال دیپلماسی فعال ما وارد کار شد و توانست در اولین گام توافق اولیه هسته‌ای را حاصل کند و بخشی از تحریم را بشکند. در صنعت پتروشیمی صادرات ما زنجیره‌های تحریم را شکست. در مسائل تجهیزات دارویی و هواپیمایی گوشه‌های از دیوار تحریم شکسته شد. نشان داد که مسیر رو به جلو باید مسیر برداشته شدن تحریم باشد و هرگز تحریم به شرایط قبلی بر نخواهد گشت. اینها توفیقاتی است که در رویکرد تعامل سازنده برای کشور، انقلاب و ملت عزتمند ایران حاصل شد. اینها نعمات خداست. نعمتی که خدا می‌دهد شکر نعمت می‌خواهد. همین قرآن به ما آموخته اشت که لئن شکرتم لازيدنکم. شکر این نعمات به چیست؟ من در دقایق بعدی عرایضم بر این نکته تأکید کنم.
گام یک ساله را دولت و ملت با هم و در کنار هم برداشته اند. خداوند می‌فرماید اگر می‌خواهید برکت بر شما نازل شود، شرط دارد. و لو ان اهل القری آمنوا و اتقوا لفتحنا عليهم برکات من السماء و الارض . شرط گشایش برکت از آسمان و زمین ایمان و تقوا است.
رمز رشد پایدار در نگاه اسلامی این است. اقتصاد زمانی می‌تواند به رشد پایدار دست پیدا کند که ایمان و تقوا محور حیاط اجتماعی آن جامعه باشد. اما برعکس، من اعرض عن ذکري فان له معيشه ضنکا . اگر کسی از یاد من روی برگرداند زندگی او تنگ و تلخ خواهد بود. 
ذکر خدا در حوزه اقتصاد و ذکر خدا و تقوا خدا در حیاط اجتماعی چیست؟ یکی این است که ما فهم درستی از تقوای اجتماعی داشته باشیم. تقوا فقط یک مقوله فردی نیست. ما باید در مناسبات اجتماعی‌مان خدا پروایی را مبنای کار قرار دهیم. ملاحظه خدا در مناسبات اجتماعی این است که حدود خدا را بشناسیم. حقوق مردم را رعایت کنیم. حق الناس حدود الهی است. توجه به حدود الهی در مناسبات اجتماعی این است که من به آسانی دروغ نگویم و سرمایه اجتماعی را از بین نبرم. به آسانی افترا نزنم و سوءظن را مبنای قضاوت‌ها و داوری‌های خودم قرار ندهم.
دولت تدبیر و امید کار خود را با سه شعار آغاز کرده است. نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان.
احیای اخلاق محور اساسی حرکت ما در سال‌های پیش رو باید باشد. اخلاق اسلامی به ما می‌آموزد که میان برادران باید الفت و محبت باشد؛ رحماء و بينهم. زبان تندی و تلخی را برای دشمنان نگه داریم. در میان دوستان و برادران و جامعه به نرمی و برادری و محبت سخن بگوییم. با اولین چیزی که شنیدیم به قضاوت ننشنیم. تحقیق کنیم، اطلاع کسب کنیم، براساس اطلاع قضاوت کنیم. اگر می‌خواهیم نصیحت کنیم، زبان نصیحت زبان محبت است. این وظیفه فقط ویژه کارگزاران حکومت نیست. یکایک آحاد جامعه در داخل خانواده، مدرسه، محیط کار، بازار، در رفتار یک راننده با راننده دیگر یا مأمور پلیس، مأمور گمرک با مراجعه کننده، همه باید رعایت کنند؛ ابری از رحمت و محبت را باید بر جامعه مان ببارانیم. 
اخلاق اینگونه احیا می‌شود و سرمایه اجتماعی ارتقا پیدا کرده و شکر نعمت خدا گزارده می‌شود و اینگونه است که جریان برکت خدا بر ما مستدام می‌شود: ولو ان اهل القری آمنوا و اتقوا؛ تقوای اجتماعی.
امیرالمومنین در عهدنامه مالک اشتر رابطه بین ملت و دولت را تبیین کرده‌اند. می‌فرمایند: فاذا ادت الرعيه الي الوالي حقه و ادي الوالي اليها حقها. این پیوند دو سویه است. هم مردم باید حقشان را نسبت به کارگزاران ادا کنند و هم سرپرستان و مدیران جامعه و حکومت بتوانند حق مردم را بشناسند و ادا کنند. آن وقت عز الحق بينهم. حق است که در این جامعه عزت پیدا می‌کند. وقامت مناهج الدين. آن وقت است که اقامه دین صورت می‌گیرد. الذين اذا مکنا هم في الارض اقاموا الصلاة ؛ اقامه نماز فقط به این نیست که برخیزیم و نماز بخوانیم. اگر مناهج دین بخواهد اقامه پیدا کند باید مناسبات اجتماعی اصلاح شود. رابطه دولت و ملت باید براساس یک احترام دو سویه شکل بگیرد. عتدلت معالم العدل. آن زمان است که نشانه‌های عدل استوار و بر پا می‌شود. چه کنیم؟ 
برای شکر این نعمت و برای ادامه این مسیر و رسیدن به اهداف و سربلندی و سرفرازی این انقلاب و ملت عزیز در جهان ابتدا باید وحدت و انسجام خودمان را حفظ کنیم. در خیرخواهی کسی که می‌خواهد میان اقشار مردم تفرقه ایجاد کند، جناح بندی‌ها را تشدید کند، بغض و کینه در جامعه را گسترش دهد، میان دولت و ملت فاصله ایجاد کند شک کنیم.
رهبری این انقلاب همیشه ما را دعوت به وحدت و انسجام کرده‌اند. وحدت بر اساس اصول  اسلام و انقلاب، میراث امام بزرگوار ما، پیام و یادگار شهیدان انقلاب. 
دوم، میان خودمان الفت و محبت را گسترش دهیم. سوم، در مقابل دشمنان از موضع متین ایستادگی برخوردار باشیم. باید دشمنان این کشور از این جامعه سخن واحد بشنوند. اینکه مقام معظم رهبری به دفعات گروه مذاکره کننده را که الان در این مصاف بین المللی از حقوق و منافع این کشور دفاع می‌کنند، مورد تأیید و حمایت قرار دادند، برای این است باید دیگرانی که در میز مقابل نشسته‌اند بدانند همه ملت ایران پشت سر این مذاکرات به حمایت ایستاده است و از این کشور سخن واحد مستدل برمی‌خیزد. ما اهل تعامل هستیم، اما به هیچ وجه از حقوق ملی ذره‌ای کوتاه نمی‌آییم. البته در تعامل سازنده و در مذاکره هنرمندانه، نرمش قهرمانانه جا دارد. می‌شود مطلبی را داد و گرفت و خواست و تعیین و یا تأمین کرد. مذاکره یعنی این. اما حتماً خطوط قرمز باید رعایت شود. حمایت مردم توان مذاکراتی مذاکره کنندگان ما را تقویت می‌کند 
و نکته چهارم اینکه در این حرکت اقتصادی همه باید مشارکت کنند. این دولت اعتقاد دارد که توسعه این اقتصاد باید توسعه مردم محور باشد. دیگر راهکارهای متصدیانه دولت پاسخگو نیست. کمک کنیم فضای فرهنگ عمومی برای سرمایه گذاری آماده شود. 
هرکسی که امکانی دارد مطمئن باشد که اگر در گوشه ای از خراسان آمد و سرمایه گذاری کرد، فضای افکار عمومی نه تنها نسبت به او بدبین نیست بلکه از او تقدیر و تجلیل هم خواهند کرد. چون او برای جوانان فرصت شغلی ایجاد می‌کند و مردم به جای اینکه صدقه پذیر باشند، شغل شرافتمندانه پیدا می‌کنند. فرهنگ تقدیر از کارآفرینی باید گسترش پیدا کند. 
و کلمه آخر، مقابله ریشه‌ای و همه جانبه با فساد است. لازمه عدالت و رشد این است که ما یک حرکت جدی در ریشه کن کردن ویژه‌خواری و فساد اقتصادی و ریشه‌کن کردن منابع درآمدی غیر پاسخگو داشته باشیم.
نمی‌شود رشد پایدار داشته باشیم و در بعضی جاها زمینه‌های فساد اقتصادی باشد. اینها لازمه آرامش و عدالت و اعتدال است.
از خداوند بخواهیم که هر کدام از ما هر کجا که هستیم وظیفه خودمان را بشناسیم و دِین خودمان را به پیام امام راحل (ره) و شهیدان رجایی و باهنر، کاروان عظیم شهیدان که جان مقدس و خونشان را برای عزت مردم ایران در دنیا عطا کردند، با عمل خالصانه و مومنانه ادا کنیم.
والسلام عليکم و رحمةالله

سخنرانی دکتر نهاوندیان در خطبه های پیش از نماز جمعه ی مشهد
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت